
Det irske medicinalselskab Elan har fået overbevist amerikanske Royalty Pharma om, at det ikke nytter at gøre kur.
Elan takkede i sidste uge nej til Royalty Pharmas købstilbud og har i flere omgange forsøgt sig med tiltag for at sætte en stopper for overtagelsen, herunder vedtagelsen af et tilbagekøbsprogram.
Ihærdigheden bærer nu frugt, idet Royalty Pharma meddeler, at købstilbuddet er trukket tilbage. Det fremgår af Bloomberg News.
Royalty Pharmas bud på Elan var på 6,7 mia. dollar.
Irsk medicinalselskab afviser forhøjet bud
Mere fra MedWatch
ALK forlader Tyrkiet efter mislykket lancering: "Hvis du får en gammel karklud for dine produkter, er det en dårlig forretning"
En række forhold gjorde det umuligt for ALK at etablere en fornuftig forretning i Tyrkiet, og den danske allergikoncern forlader derfor markedet, mens den også skærer salgsstyrken i Italien og Spanien ind til benet. Strategien er i stedet at satse hårdt på markeder med større potentiale, forklarer topchef Carsten Hellmann.