Analyse: Medicinalindustrien foretrækker Kina

Medicinalindustrien er i stigende grad begyndt at kigge mod verdens udviklingslande, når det gælder fusioner og opkøb. Og det er især Kina, som tiltrækker sektorens opmærksomhed.
Foto: Colourbox
Foto: Colourbox

I takt med at flere og flere store medicinalselskaber står overfor patentkløfter, tages der forskellige midler i brug for at holde gang i forretningen og sikre en solid pipeline. En af måderne at gøre det på er gennem fusioner eller opkøb af mindre medicinal- eller biotekvirksomheder.

Og her har medicinalindustrien i udtalt grad fået øjnene op for de muligheder, som ligger på verdens udviklingsmarkeder. Det skriver Seeking Alpha.

Med henvisning til data fra analysebureauet Thomson Reuters skriver hjemmesiden, at M&A-aktiviteten i verdens udviklingslande ligger på hele 113 mia. kroner for indeværende år. Det inkluderer alle fusioner og opkøb i landene, som involverede enten udenlandske eller lokale aktører, og er en stigning på 67 pct. i forhold til året før.

Ifølge analysen er Kina det land som trækker læsset, når det gælder den øgede aktivitet af fusioner og opkøb i udviklingslandene. Således er landet involveret i en tredjedel af den totale M&A-aktivitet til en samlet værdi af 38,5 mia. kroner.

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også