Medtronic vifter med Alzheimers-udstyr

Et nyt drug delivery device fra Medtronic kan give medicinalselskaber, der forsøger at udvikle et middel mod alzheimers, en reel fordel. Det fortæller Virksomhedens CNS Drug Delivery-chef Lisa Shafer til Bloomberg ifølge Fierce Biotech.
Det nye udstyr sikrer, at medicinen kommer gennem blod-hjerne-barrieren, igennem til beta amyloid, som mange har målrettet deres middel mod.
Medtronic har selv en alzheimersterapi i den prækliniske fase, men Lisa Shafer siger, at den foretrukne fremgangsmåde vil være at finde en partner med et lægemiddel i senere udvikling. Ifølge hende kan den samme teknologi anvendes til at ramme tau - et andet alzheimers-target.
Enhver fordel i kampen om at finde næste alzheimersmiddel vil sandsynligvis blive hilst meget velkommen, for som MedWatch tidligere har kunnet fortælle, er kun 3 ud af 104 forsøg på at udvikle et alzheimersmiddel ind til nu, lykkes.
Status på kampen mod Alzheimers
Relaterede artikler:
Roche tager teten i kampen mod Alzheimers
For abonnenter