Ugebrev: Novo er fortsat interessant
Trods afvisningen og et nyt studie af Tresiba/Ryzodeg tror Aktieugebrevet fortsat på aktierne i medicinalgiganten Novo Nordisk.
Ugebrevet vurderer det som sandsynligt, at der vil blive krævet et stort og omfattende nyt studie, og det vil skubbe lanceringen i USA af Tresiba/Ryzodeg til 2016-2017.
"Vi har kun indregnet et amerikansk salg af Tresiba i 2013 på ca. 1 mia. kr., og vi fastholder derfor, at Novo Nordisk bør kunne omsætte for 86 mia. kr. i år og tjene lige i underkanten af 25 mia. kr. efter skat, skriver ugebrevet, der ikke længere kan forsvare, at prissætte Novo-aktien baseret på en aggressiv 2013 P/E på 26."
"De langsigtede vækstestimater for de kommende år er nu bragt i fare og vi sænker derfor vores forventede P/E for 2013 til 24, hvilket er gennemsnittet for de sidste tre år," konkluderer ugebrevet.
Det giver et 12 måneders kursmål på 1130 kr. per aktie.
Novo-aktien lukkede fredag i 956 kr.
Relaterede artikler:
Novo: FDA-afslag kan skyldes for få data
For abonnenter
Næsten lige mange tabere og vindere
For abonnenter