
Den stenrige A.P. Møller-fond, A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formaal, baner nu vej for en helt unik såkaldt ”superscanner”, der i løbet af få år kan forbedre bl.a. kræftbehandlingen markant herhjemme.
”Den nye scannerteknologi forventes at få stor betydning for øget viden om og bedre behandling af nogle af de mest udbredte sygdomme i den vestlige verden, bl.a. kræft, diabetes, overvægt og hjertekarsygdomme,” hedder det i en pressemeddelelse fra Aarhus Universitet.
Allerede abonnent? Log ind.
Læs hele artiklen
Få adgang i 14 dage for 0 kr.
Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.
- Adgang til alle låste artikler
- Modtag vores daglige nyhedsbreve
- Fuld adgang til vores app
Få fuld adgang til dig og dine kollegaer.
Start et gratis virksomhedsprøveabonnementMere fra MedWatch
Analytikere ser købere til GN men tvivler på et salg
Med en lav værdiansættelse, en høj strukturel værdi og ingen dominerende aktionærer giver det god mening, hvis internationale kapitalfonde og industrielle spillere lige nu lurer på at købe høre- og lydkoncernen GN Store Nord, mener to analytikere, men om det reelt kommer til at ske, tvivler de dog på.