Lundbeck lancerer alkoholpille i Danmark

Danmark bliver nu det 16. land, hvor Lundbeck lancerer alkoholpillen Selincro. Ifølge medicinalkoncernen har 585.000 danskere et skadeligt alkoholforbrug, hvilket vurderes at koste samfundet omkring 10 mia. kr. om året. (opdateret kl. 7.19)
Foto: Lundbeck, PR
Foto: Lundbeck, PR

Lundbeck har netop offentliggjort, at selskabet lancerer alkoholpillen Selincro på det danske marked fra i dag. Det sker i kølvandet på, at Sundhedsstyrelsen har afvist at give Selincro generelt tilskud. Ifølge Lundbeck selv var det forventeligt og vil ikke få indvirkning på det fremtidige salg. Lanceringen i Danmark skaber begejstring hos Lundbeck.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
!
!
Skal indeholde mindst 6 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også