
Bioporto har lanceret sin NGAL ELISA-nyretest til aber. Det skriver selskabet via fondsbørsen.
"Dermed fuldender Bioporto sin dyre NGAL-produktportefølje af højkvalitets NGAL-tests til udvikling og afprøvning af lægemidler i dyreforsøg. Med det nye abe-NGAL ELISA-Kit, kan laboratorier med almindeligt ELISA-udstyr foretage analysen i en række prøve-materialer," skriver Bioporto.
Det understreges, at aber er en vigtig model for medicinsk forskning, samt at test i aber er et af de sidste skridt, før et lægemiddel må testes på mennesker.
Mere fra MedWatch
Analytikere ser købere til GN men tvivler på et salg
Med en lav værdiansættelse, en høj strukturel værdi og ingen dominerende aktionærer giver det god mening, hvis internationale kapitalfonde og industrielle spillere lige nu lurer på at købe høre- og lydkoncernen GN Store Nord, mener to analytikere, men om det reelt kommer til at ske, tvivler de dog på.