Astrazeneca indgår nyre-partneraftale
Det svensk-britiske medicinalselskab Astrazeneca har indgået en partneraftale med amerikanske Ardelyx om lægemidler til behandling af nyresygdomme. Det oplyser Astrazeneca i en pressemeddelelse.
Astrazeneca lægger en forudbetaling på 35 mio. dollar, og der er desuden aftalt udviklings- og salgsmilepæle på op til 237,5 mio. dollar. Ardelyx' mest fremskredne lægemiddelkandidat under aftalen, RDX5791, er igennem klinisk fase 2a.
"Denne licensaftale accelererer vores satsning på nye lægemidler til patienter med nyrekomplikationer, herunder den type komplikationer som forårsages af diabetes," siger Gunnar Olsson, der har titel af vice president i Astrazeneca.
Læs om Novo Nordisks strategi med behandlinger inden for følgesygdomme af diabetes her: Novo Nordisk vil behandle øjne og nyrer