
Aktier i medicinalindustrien bliver sendt ned af investorerne, efter at USA's præsident, Donald Trump, har været en tur på Twitter.
Her skriver han, at han arbejder på et nyt system, hvor "der vil være konkurrence" i lægemiddelindustrien. Han varsler endvidere, at priserne vil falde for det amerikanske folk.
For Novo Nordisk-aktien betyder det et fald fra 237,60 kr. før præsidentens "tweet" til 235,30 kr. tirsdag eftermiddag. Dermed ligger Novo-aktien i bunden af C20 Cap. I det europæiske Stoxx 600-indeks er sundhedsaktierne desuden de mest faldende i eftermiddagshandlen.
Trump har flere gange tidligere haft udfald mod medicinalindustrien - og i særdeleshed mod priserne på medicin - med faldende aktiekurser til følge.
Republikanerne snart klar med sundhedsreform
Farma-lobby i kamp mod prisplan
Mere fra MedWatch
Analytikere ser købere til GN men tvivler på et salg
Med en lav værdiansættelse, en høj strukturel værdi og ingen dominerende aktionærer giver det god mening, hvis internationale kapitalfonde og industrielle spillere lige nu lurer på at købe høre- og lydkoncernen GN Store Nord, mener to analytikere, men om det reelt kommer til at ske, tvivler de dog på.