
De to leukæmimidler Imbruvica fra Janssen OG AbbVie og Arzerra fra Genmab og Novartis kæmper om at erobre det globale marked for lægemidler mod kræftformen kronisk lymfatisk leukæmi (CLL), og nu kan førstnævnte middel måske snart tage et vigtigt skridt i forhold til at lægge sig i spidsen i både USA og Europa.
I midten af september sagde Janssen, at man havde indsendt en ny ansøgning for Imbruvica (ibrutinib) til de amerikanske lægemiddelmyndigheder, FDA, for midlet som enebehandling af CLL-patienter, der ikke tidligere har modtaget behandling for deres sygdom. Og nu har selskabet indsendt en lignende ansøgning til Det Europæiske Lægemiddelagentur, EMA.
Allerede abonnent? Log ind.
Læs hele artiklen
Få adgang i 14 dage for 0 kr.
Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.
- Adgang til alle låste artikler
- Modtag vores daglige nyhedsbreve
- Fuld adgang til vores app
Få fuld adgang til dig og dine kollegaer.
Start et gratis virksomhedsprøveabonnementMere fra MedWatch
ALK forlader Tyrkiet efter mislykket lancering: "Hvis du får en gammel karklud for dine produkter, er det en dårlig forretning"
En række forhold gjorde det umuligt for ALK at etablere en fornuftig forretning i Tyrkiet, og den danske allergikoncern forlader derfor markedet, mens den også skærer salgsstyrken i Italien og Spanien ind til benet. Strategien er i stedet at satse hårdt på markeder med større potentiale, forklarer topchef Carsten Hellmann.