Zealand vil tage projekter ind udefra

Partnerskab er en integreret del af Zealand Pharmas forretning - og en del af vækststrategien. Det siger Arvind Hundal, Chief Business Officer hos biotekselskabet.
Hidtil er al udvikling foregået internt i selskabet, men det er næppe muligt på lang sigt. Selskabet vil derfor fremover ikke bare udlicensere produkter baseret på egen forskning, men også indlicensere nye ideer og produkter til videre udvikling, siger Arvind Hundal til Ritzau Finans.
"Vi er nødt til at forblive friske i tankegangen. Og det kan vi ved også at tage projekter udefra ind i vores pipeline - og ikke bare give vores egne projekter videre til andre," siger Arvind Hundal.
Det er vi gode til
Projekterne skal være baseret på Zealand Pharmas kernekompetencer og samtidig have det nødvendige kommercielle potentiale - foruden at kunne behandle et udækket behov hos patienterne.
Det betyder dog ikke, at Zealand Pharma vil begynde at føre projekterne helt til dørs.
"Udvikling kræver innovation og kreativitet - at man kan tænke ud af boksen. Det er vi gode til. Big Pharma er gode til at gennemføre de store kliniske forsøg og at føre projekterne frem til markedet," lyder det fra direktøren.
Endemålet er at skabe en stabil pipeline til behandling af specifikke sygdomsgrupper og derigennem skabe det økonomiske grundlag for den videre drift.
Relaterede artikler:
Direktør: Zealand er under forvandling
For abonnenter
Zealand-chef: Vi skaber den nye biotek-model
For abonnenter