De fem største handler i medicinal- og bioteksektoren i 2011
Ifølge Deal Search Online – en fusions- og opkøbsdatabase - har farmaceutiske fusioner og opkøb indbragt mere end 630 milliarder dollar til industrien de sidste 10 år.
I forhold til fusioner og opkøb, har den farmaceutiske sektor været den ubetinget mest aktive sektor i sundhedsindustrien i det forgangne årti. De store medicinalvirksomheder, med deres betydelige pengestrøm og likviditet, har også hjulpet med at fremme det bioteknologiske fusionsmarked, idet den store farmaceutiske sektor søger efter nye lægemidler.
De fem største aftaler I 2011 i den farmaceutiske sektor ifølge Deal Search Online er oplistet nedenfor.
I det seneste årti, har den bioteknologiske fusions- og opkøbsaktivitet også været stigende.
Selvom 2011 ikke overstiger 2009s rekord år med 193 aftaler, bevares købertilliden, og den gennemsnitlige pris per aftale er steget.
De fem største tilbud i Biotek sektoren i 2011, i henhold til Deal søgning på nettet, er angivet nedenfor.