
Et samarbejde mellem det britiske medicinalselskab GlaxoSmithKline (GSK) og amerikanske Ionis Pharmaceuticals er blevet brudt, efter briterne har valgt at trække stikket. Det skriver branchemediet FierceBiotech.
Parterne har indtil nu været sammen om at udvikle lægemiddelkandidaten inotersen mod den sjældne sygdom ATTR amyloidose, der aflejrer proteiner i kroppens organer.
Ionis har for nylig gennemført et fase 3-studie med midlet, der retter sig mod proteinet transthyretin (ATTR). Det nu brudte samarbejde får dog ikke Ionis til at ændre på planerne i forhold til at rykke videre med lægemiddelkandidaten og fremsende registreringsansøgninger til forskellige lægemiddelmyndigheder. GSK har også afvist en option på lægemiddelkandidaten IONIS-FB-LRx.
"Vi glæder os over at rykke frem med disse to vigtige lægemidler selv. Vi er parate til selv at fremme inotersen og forblive på rette spor for en markedsføringsgodkendelse af inotersen i USA og EU i år," udtaler Ionis driftsdirektør (COO) Lynne Parshall i en meddelelse.
GSK's beslutning om at trække sig fra samarbejdet med Ionis kommer i kølvandet på adm. direktør Emma Walmsleys udmelding om at trimme selskabets enhed for sjældne sygdomme. Foreløbigt er det planen af nedlægge mere end 30 programmer i selskabets pipeline.