Bavarian Nordics finansdirektør kalder fejlslagent RSV-studie for stor skuffelse

Bavarian Nordic går glip af et blockbuster-potentiale, efter selskabet har skrottet sin vaccinekandidat inden for RV-virus som følge af et fejlslagent fase 3-studie.
Henrik Juuel er som finansdirektør i Bavarian Nordic dybt skuffet over et tabt milliard-potentiale inden for RSV. | Foto: Bavarian Nordic / Pr
Henrik Juuel er som finansdirektør i Bavarian Nordic dybt skuffet over et tabt milliard-potentiale inden for RSV. | Foto: Bavarian Nordic / Pr
af marketwire

Skuffelsen er tydeligvis stor både på aktiemarkedet og i Bavarian Nordic, efter at det profilerede fase 3-studie med selskabets vaccinekandidat mod RS-virus (RSV) er slået fejl, og vaccinekandidaten helt er skrottet.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
Skal indeholde mindst 6 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu


Læs også