Dansk medicin-app går på investorjagt i London

Den dansk-udviklede app Drugstars satser på at rekruttere 700.000 brugere i Storbritannien til selskabets app, der er et redskab til brugere af medicin.
Det skriver Dagbladet Børsen.
Det skal blandt andet ske med hjælp fra ny venturekapital, som selskabet håber at finde i London.
"Der er lidt højere til loftet. Der er flere health tech-investorer i England, og det gør, at der er lidt mere at vælge imellem og flere penge at hente," siger adm. direktør Claus Møldrup til avisen.
For brugerne er incitamentet til at anvende Drugstars-appen, at de kan få en påmindelse, når det er tid til at tage deres medicin – samtidig bliver de 'belønnet' med stjerner, som brugerne efterfølgende kan veksle til en pengedonation til en valgfri patientforening.
Drugstars har ifølge egne tal ca. 80.000 brugere i Skandinavien og yderligere 30.000 brugere fordelt i USA og England.
Selskabet havde i 2017 et underskud på 3,3 mio. kr., men det håber udvikleren at vende til et overskud gennem salg af data til medicinalindustrien.
Dansk medicin-app har 110.000 brugere - nu går udvikleren efter medicinalindustrien Medicin-app klar til at sælge data til medicinalindustrien Medicin-app dropper parløb med dansk medicinalindustri
Relaterede artikler:
Medicin-app dropper parløb med dansk medicinalindustri
For abonnenter