Fransk kæde truer salget af Matas

Det kan blive svært at sælge Matas til en god pris, når nu den franske detailgigant Sephora har begyndt sin togt ind på det danske marked.
Foto: Matas
Foto: Matas
BEILE GRÜNBAUM, Jyllands-Posten

Matas er i gang med at gøre sig lækker til et salg, og nu kommer den franske kæde Sephora og ødelægger kosmetikken. 

Sephoras udmelding om at sætte sig som markedsleder på salg af kosmetik og plejeprodukter vil alt andet lige påvirke prisen, vurderer en detailhandelsekspert. 

»Matas har næsten været alene på markedet. Nu kommer Sephora med et stærkt koncept, og det må få enhver køber til at gøre sig overvejelser om prisen,« siger direktør Bruno Christensen fra Detailhandels Promotion.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
Skal indeholde mindst 6 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Del artikel

Relaterede artikler:

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu


Læs også