
GN Store Nords høreapparatforretning, GN Resound, præsenterede i forbindelse med denne uges høreapparatmesse hos EUHA i Nürnberg sin nye lavpris-høreapparatfamilie, Resound Enya.
Og det er en vigtig lancering for selskabet, der i høj grad har fokuseret på den noget dyrere ende af skalaen med sine lanceringer gennem de seneste år.
Det fortæller Anders Hedegaard, der er administrerende direktør hos GN Resound, i et interview med Ritzau Finans under EUHA-messen.
"Vi har i det seneste par år taget flest markedsandele i top plus-segmentet. Det har været vigtigt for firmaets udvikling at positionere os som en højkvalitets-producent. Men når vi har brugt så meget energi der, så efterlader det nogle huller. Og nu er vi lykkes med at hive hele vores brede produktudbud ned i et lavere prissegment også," siger GN Resound-topchefen.
Lanceringen skal blandt andet være med til at hjælpe GN Resound til fremgang på nogle af de markeder, hvor selskabet ikke står så stærkt netop nu.
"Der er markeder - eksempelvis i Tyskland - hvor det er et meget vigtigt marked. Og der er også andre markeder, hvor vi har en ringe markedsandel. Så det vil styrke os og gøre os til en mere bred leverandør," siger Anders Hedegaard.
GN-topchef: Vi vil fortsætte med at være i førertrøjen