Storbank anbefaler rival over William Demant

I et analysenotat fremgår det, at den schweiziske storbank UBS ser mere værdi i Sonova end i den danske høreapparatvirksomhed William Demant.
Foto: WHD
Foto: WHD
Af Ritzau Finans

Den schweiziske storbank UBS ser mere værdi i landsfællen Sonova end i danske William Demant, som banken fredag har sænket sin anbefaling af til "neutral" fra tidligere "køb".

Det skriver Bloomberg News med henvisning til et analysenotat fra UBS.

Med den nuværende værdisætning af aktierne er Sonova nemlig mere attraktiv end det danske selskab, der rummer mindre potentiale for at øge toplinjen på mellemlang sigt, skriver UBS ifølge nyhedsbureauet.

Omvendt er Sonovas værdisætning attraktiv i forhold til de nærmeste peers, lyder meldingen.

UBS løfter - samtidig med nedgraderingen af William Demant - sin anbefaling af Sonova til "køb" fra tidligere "neutral", mens kursmålet løftes til 130 sfr. fra tidligere 98 sfr.

William Demant-aktien falder med 1,4 pct. til 484,70 kr. fredag formiddag, hvor Sonova samtidig stiger med 3,1 pct. til 109,50 sfr. på børsen i Zürich.

 To danske koncerner på globalt A-hold

 Storbanker uenige om høreapparatselskaber

 Sonova sætter salgsrekord og slår forventninger

 Sonova fortsætter børsnedturen 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også