
Igennem en længere periode har Nordea foretrukket William Demant frem for konkurrenten GN Store Nord. En præference, der bestemt ikke gør sig gældende for den den franske storbank Société Générale, der netop har indledt dækningen af de to selskaber. En dækning, der bliver indledt med en købsanbefaling på GN Store Nord, mens William Demant får en salgsanbefaling. Banken har den schweiziske konkurrent Sonova på hold.
”Vi er af den helt modsatte overbevisning. Vi foretrækker William Demant frem for GN Store Nord. Vi har tiltro til, at William Demants nye topprodukt, Alta, vil løfte salget i 2. halvår, og mener samtidig, at markedets forventninger til driftsmarginalen i GN Store Nord er for aggressive,” skriver Nordea i dagens morgenrapport.
Allerede abonnent? Log ind.
Læs hele artiklen
Få adgang i 14 dage for 0 kr.
Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.
- Adgang til alle låste artikler
- Modtag vores daglige nyhedsbreve
- Fuld adgang til vores app
Få fuld adgang til dig og dine kollegaer.
Start et gratis virksomhedsprøveabonnementMere fra MedWatch
Analytikere ser købere til GN men tvivler på et salg
Med en lav værdiansættelse, en høj strukturel værdi og ingen dominerende aktionærer giver det god mening, hvis internationale kapitalfonde og industrielle spillere lige nu lurer på at købe høre- og lydkoncernen GN Store Nord, mener to analytikere, men om det reelt kommer til at ske, tvivler de dog på.