Japansk frihandelsaftale kan booste medicinaleksport

En frihandelsaftale mellem EU og Japan er ved at overhale den stort anlagte transatlantiske frihandelsaftale med USA indenom, og det kan få betydning for medicinalindustrien.
Foto: Colourbox
Foto: Colourbox

Mens de fleste har fokuseret på den stort anlagte TTIP-frihandelsaftale mellem EU og USA, er det geopolitiske spil mellem de to og Japan som den tredje part ifølge dagens Jyllands-Posten tippet.

For få måneder siden var forhandlingerne mellem EU og Japan ellers gået i stå, og EU, der så ud til at trække det korte strå i forhold til amerikanerne, er tilsyneladende ved at overhale indenom.

I næste uge afholdes den 17. forhandlingsrunde om en frihandelsaftale mellem EU og Japan i Bruxelles, og dette skulle betyde, at forhandlingerne er nået til det afgørende slutspil.

"En frihandelsaftale vil i første række oplagt gavne landbrugseksporten, men der er også gode muligheder for at øge eksporten af lægemidler til Japan. Eksporten af lægemidler til Japan har hidtil været hæmmet af tekniske handelshindringer," siger chefkonsulent Michael Bremerskov Jensen fra Dansk Erhverv til Jyllands-Posten.

 Danske firmaer scorer milliarder på eksport til aldrende japanere

 Analytiker: Verdens største handelsaftale kan falde på gulvet

 Ambassadør tror på snarlig transatlantisk handelsaftale

 EU-Parlamentet udskyder afstemning om handelsaftale

 Danske medicinalgiganter krydser fingre for frihandelsaftale

 Frihandelsaftale kan hæve barren globalt

 Amerikansk ambassadør: Muligt at opnå én lægemiddelgodkendelse på tværs af Atlanten 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også