Japansk frihandelsaftale kan booste medicinaleksport

Mens de fleste har fokuseret på den stort anlagte TTIP-frihandelsaftale mellem EU og USA, er det geopolitiske spil mellem de to og Japan som den tredje part ifølge dagens Jyllands-Posten tippet.
For få måneder siden var forhandlingerne mellem EU og Japan ellers gået i stå, og EU, der så ud til at trække det korte strå i forhold til amerikanerne, er tilsyneladende ved at overhale indenom.
I næste uge afholdes den 17. forhandlingsrunde om en frihandelsaftale mellem EU og Japan i Bruxelles, og dette skulle betyde, at forhandlingerne er nået til det afgørende slutspil.
"En frihandelsaftale vil i første række oplagt gavne landbrugseksporten, men der er også gode muligheder for at øge eksporten af lægemidler til Japan. Eksporten af lægemidler til Japan har hidtil været hæmmet af tekniske handelshindringer," siger chefkonsulent Michael Bremerskov Jensen fra Dansk Erhverv til Jyllands-Posten.
Danske firmaer scorer milliarder på eksport til aldrende japanere
Analytiker: Verdens største handelsaftale kan falde på gulvet
Ambassadør tror på snarlig transatlantisk handelsaftale
EU-Parlamentet udskyder afstemning om handelsaftale
Danske medicinalgiganter krydser fingre for frihandelsaftale
Frihandelsaftale kan hæve barren globalt
Amerikansk ambassadør: Muligt at opnå én lægemiddelgodkendelse på tværs af Atlanten
Relaterede artikler:
Ambassadør tror på snarlig transatlantisk handelsaftale
For abonnenter