Efter at have været til salg i de sidste tre år er vaccineproduktionen hos Statens Serumsinstitut langt om længe blevet solgt. Køberne er life science-divisionen i det store saudiarabiske konglomerat Aljomiah, AJ Biologics, som er baseret i Malaysia.
Prisen for vaccineproduktionen løber op på 15 mio. kr., hvilket nok kan synes i den noget lave ende, men det skyldes efter al sandsynlighed, at produktionen har kørt med et markant underskud i flere år. I 2015 kostede den staten 262 mio. kr., og i år har SSI budgetteret med et underskud på mellem 230 og 250 mio. kr. Aftalen gør SSI's vaccineproduktionsvirksomhed til en selvstændig og privatejet enhed med "bedre vilkår for vækst og beskæftigelse". Den store omkostningbyrde på den danske stat er da også noget af det, som sundhedsminister Sophie Løhde (V) fremhæver.
Allerede abonnent? Log ind.
Læs hele artiklen
Få adgang i 14 dage for 0 kr.
Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.
- Adgang til alle låste artikler
- Modtag vores daglige nyhedsbreve
- Fuld adgang til vores app
Få fuld adgang til dig og dine kollegaer.
Start et gratis virksomhedsprøveabonnementMere fra MedWatch
ALK forlader Tyrkiet efter mislykket lancering: "Hvis du får en gammel karklud for dine produkter, er det en dårlig forretning"
En række forhold gjorde det umuligt for ALK at etablere en fornuftig forretning i Tyrkiet, og den danske allergikoncern forlader derfor markedet, mens den også skærer salgsstyrken i Italien og Spanien ind til benet. Strategien er i stedet at satse hårdt på markeder med større potentiale, forklarer topchef Carsten Hellmann.