Genmab indgår samarbejde med biotekfirma
Genmab har indgået et samarbejde med det schweiziske ADC Therapeutics. Det skriver Genmab via fondsbørsen.
Det danske selskab vil levere sit HuMax-TAC-antistof, der skal kombineres med ADC's teknologier ved navn Warhead og Linker.
Partnerskabet deler rettighederne til et eventuelt succesfuldt produkt mellem sig forud for en IND-ansøgning. Genmab, der ikke skal betale for udviklingen af produktet, vil som minimum have 25 pct. af rettighederne, hvis produktet går videre end præklinikken.
"Vi mener, at vores unikke HuMax-TAC antistof har de optimale egenskaber til at skabe et yderst effektivt “antibody-drug” konjugat, når det anvendes i kombination med ADC Therapeutics' nye PBD-baserede “warhead”- og “linker”-teknologi, som anvender en helt ny klasse af yderst potente anticancermidler. Aftalen er endnu et eksempel på et “win-win” samarbejde, hvor vi kombinerer Genmabs avancerede antistofudviklingsekspertise med det sidste nye inden for den såkaldte antibody-payload-teknologi," skriver administrerende direktør for Genmab, Jan van de Winkel, i meddelelsen.
Relaterede artikler:
MedWatch-indeks: Kurshug til Bavarian og Genmab
For abonnenter