Viagra får kamp til stregen

En lang række selskaber ser et marked i danske mænd, der har brug for medicinsk hjælp i sengen. Efter 15 år udløber Pfizers patent på potensmidlet Viagra med det aktive stof sildenafil citrat d. 24. juni, og indtil videre har 15 selskaber fået godkendt en markedsføringstilladelse hos de danske lægemiddelmyndigheder, viser registreringslister fra Sundhedsstyrelsen.
Af danske firmaer er det kun parallelimportøren og kopifirmaet Orifarm, der er parat til at kaste sig over det nye marked. Orifarm har allerede erfaringer med at sælge kopiversionen af Viagra på det finske marked, hvor lægemidlet allerede er løbet af patent. Ellers ses store internationale kopikæmper som Teva, Actavis og Sandoz, der er Novartis’ generiske datterselskab, melde sig på banen.
Derudover vil blandt andet indiske Jubilant Pharmaceuticals, sydafrikanske Aspen Pharmacare, finske Orion og spanske Laboratorios Liconsa samt en række andre gerne have en bid af kagen.
Danmark har ry for at være et af de hårdeste markeder - hvis ikke det hårdeste - inden for kopimedicin, og en undersøgelse fra Danmarks Apotekerforening viser, at et effektivt prissystem har gjort Danmark til skandinavisk mester i billig kopimedicin.
I 2011 blev to tredjedele af den samlede lægemiddelbehandling foretaget med generiske lægemidler.
Her er listen over de selskaber, der har fået godkendt markedsføringstilladelsen til kopiversionen af Viagra:
Laboratorios Liconsa S.A.
Accord Healthcare AB
Actavis Group PTC ehf.
Ajanta Pharma UK Limited
Aspen Pharma Trading Limited
Bluefish Pharmaceuticals AB
Jubilant Pharmaceuticals nv
Mylan AB
Orifarm Generics A/S
Orion Corporation
Pfizer ApS
Ratiopharm GmbH
Sandoz A/S
Stada Arzneimittel AG
TEVA Pharma B.V.
’Naturlige’ potenspiller under angreb
Relaterede artikler:
Viagra til kvinder skal i næsen
For abonnenter