FDA letter salgsrestriktion på slankemiddel

De amerikanske myndigheder vil gøre det muligt at hente et fedmemiddel på certificerede apoteker. I dag kan det kun bestilles per postordre.
Ritzau Finans

Den amerikanske lægemiddelstyrelse, FDA, har løftet restriktionerne for salget af vægttabsmidlet Qsymia, så det fremover vil kunne hentes på certificerede apoteker frem for i dag, hvor det alene kan bestilles på apoteker via postordre.

Qsymia er blandt de vægttabsmidler, Novo Nordisks Victoza vil skulle konkurrere mod, hvis det lykkes Novo at udvikle det storsælgende og appetitdæmpende diabetes 2-middel til behandling af fedme.

Det amerikanske medicinalselskab, der står bag pillen, Vivus, vurderer i en meddelelse fra tirsdag, at det vil tage op til tre måneder at få midlet på de traditionelle apotekers hylder.

Vivus har ifølge nyhedsbureauet Reuters tidligere blandt andet bebrejdet salgsrestriktionen, at Qsymia-salget har skuffet.

 Vivus henter penge til markedsføring af fedmemiddel

 Storbank sår tvivl om Novos fedmepotentiale

 Ny slanke-app skal redde skuffende Qsymia-lancering

 Fedmemedicin skuffer på ny

 Fedmemiddel afvist for anden gang 

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu


Læs også