The Scripps Research Institute (TSRI) og den japanske medicinalvirksomhed Takeda vil nu udvide deres forskningssamarbejde rettet mod opdagelsen af nye lægemiddel-targets mod en række sygdomme. Det meddeler det amerikanske forskningsinstitut.
Den nye aftale bygger videre på et samarbejde fra 2010 mellem forskere fra instituttets afdeling i Florida og selskabet Envoy Therapeutics, som blev opkøbt af Takeda i november. Samarbejdet har allerede ført til flere gennembrud, hvor man har identificeret potentielle lægemidler mod en række neurologiske og psykiatriske lidelser, skriver TSRI.
Gennem samarbejdet forsøger de to partnere at opdage nye lægemidler vha. en speciel screeningteknik, kendt som high-throughput screening, der gør, at man kan teste kemiske forbindelser og molekyler lant hurtigere end tidligere.
”Vi er glade for at udvide samarbejdet med Takeda-Envoy og sætte yderligere skub i lovende bestræbelser på at opdage nye lægemidler. Der er stadig større efterspørgsel efter de kapaciteter til high-throughput screening,, som findes ved Scripps’ afdeling i Florida, både fra andre forskningsinstitutter og fra industrien,” siger Scott Forrest, Vice President for Business Development ved TSRI.