
Aktienkursen for Topotarget var fredag ved fondsbørsens lukketid drattet med 59,89 pct. til kurs 1,46, og markedsværdien var nede på 186 mio. kr. Investorflugten kommer efter, at biotekselskabet offentliggjorde skuffende data for et af deres to satsninger med lægemiddelkandidaten belinostat.
Skuffelsen vedrører et fase-2 studie, som skulle afdække, om belinostat har nogen effekt i behandlingen af patienter med kræft med ukendt primærtumor (CUP). Den anden satsning går på at få belinostat godkendt mod blodkræft (PTCL).
Allerede abonnent? Log ind.
Læs hele artiklen
Få adgang i 14 dage for 0 kr.
Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.
- Adgang til alle låste artikler
- Modtag vores daglige nyhedsbreve
- Fuld adgang til vores app
Få fuld adgang til dig og dine kollegaer.
Start et gratis virksomhedsprøveabonnementMere fra MedWatch
Analytikere ser købere til GN men tvivler på et salg
Med en lav værdiansættelse, en høj strukturel værdi og ingen dominerende aktionærer giver det god mening, hvis internationale kapitalfonde og industrielle spillere lige nu lurer på at købe høre- og lydkoncernen GN Store Nord, mener to analytikere, men om det reelt kommer til at ske, tvivler de dog på.