Gubra går på børsen uden traditionelle life science-investorer

Ingen af de traditionelle danske life science-investorer er med som centrale investorer, når Gubra i dag har første handelsdag på børsen.
Næstformand hos Gubra, Alexander Martensen-Larsen, er bestyrelsens ansigt udadtil i forbindelse med selskabets børsnotering. | Foto: Gubra / Pr / Thomas Muus
Næstformand hos Gubra, Alexander Martensen-Larsen, er bestyrelsens ansigt udadtil i forbindelse med selskabets børsnotering. | Foto: Gubra / Pr / Thomas Muus

Selvom torsdagens børsnotering af biotek- og kontraktforskningsorganisationen Gubra er den største notering af et life science-selskab på en dansk børs, siden børsnoteringen af Orphazyme i 2017, så er traditionelle life science-investorer som Novo Holdings, Lundbeckfonden, Sunstone eller Eir Ventures ikke blandt investorerne.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
!
!
Skal indeholde mindst 6 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også