Genmabs indtægter for kræftmiddel passerer 3 mia kroner i tredje kvartal
Dollarmedvind og et stærkt salg af kræftmidlet Darzalex sørgede for en opjustering fra biotekselskabet Genmab for knap en uge siden, og onsdagens kvartalsregnskab vidner da også om markant fremgang.
Genmab overrasker desuden analytikerne positivt med sit regnskab for tredje kvartal målt på både top- og bundlinjen. Estimaterne er godt nok indsamlet af Bloomberg før opjusteringen, men dollarmedvinden var på forhånd kendt, og det var også partneren Johnson & Johnsons salg af supersællerten Darzalex.
Driftsresultatet (EBIT) landede i tredje kvartal på 1931 mio. kr., mens analytikere havde sat næsen op efter et overskud på 1501 mio. kr. ifølge Bloomberg News. Året før havde Genmab et driftsoverskud på 890 mio. kr.
Genmabs samlede omsætning blev 4087 mio. kr. mod ventet 3566 mio. kr. og 2310 mio. kr. i samme kvartal året før.
Voksende bidrag fra Darzalex
Omsætningen består hovedsageligt af royalties fra Johnson & Johnsons salg af kræftmidlet Darzalex. Janssens ejer Johnson & Johnson oplyste allerede i oktober, at det salg løb op i 2052 mio. dollar. Nyt er dog, at det gav Genmab en indtægt i perioden på 3049 mio. kr. mod 1807 mio. kr. i tredje kvartal af 2021.
Genmab har efterhånden også fået en god håndfuld lægemidler på markedet hovedsageligt via partnere.
Royalties fra øjenmidlet Tepezza, der markedsføres af medicinalselskabet Horizon Therapeutics, bidrager med 207 mio. kr., og Genmab bogfører også royalties på 213 mio. kr. fra partneren Novartis, der står for salget af sklerosemidlet Kesimpta.
Både Horizon og Novartis har tidligere offentliggjort salgstal for midlerne, så analytikerne har i høj grad kunnet sjusse sig frem til Genmabs andel.
Andre midler, herunder især lungekræftmidlet Rybrevant fra Johnson & Johnson gav royalties på 13 mio.kr. og kræftmidlet Tivdak, som Genmab og partneren Seagen sendte på markedet i slutningen af 2021 i USA, gav samlet et salg på lidt over 180 mio kr.
Endelig er der milepæle på 112 mio. kr. og refusion af forsknings- og udviklingsomkostninger på samlet 182 mio. kr.
Genmabs samlede omkostninger steg til 2156 mio. kr. fra 1420 mio. kr.
Genmab hæver sine forventninger til resten af året
Jyske Bank: Genmab har gode muligheder for at ramme toppen af opjusteret prognose
Relaterede artikler:
Genmab hæver sine forventninger til resten af året
For abonnenter