Bavarian Nordic: Coronavaccine beskytter mod omikron-variant

Fase 2-forsøg med danskudviklet coronavaccine bekræfter, at den yder beskyttelse mod omikron-varianten af coronavirus - dog lavere end den tidligere varianter.
Foto: Philip Davali/Ekstra Bladet, Philip Davali
Foto: Philip Davali/Ekstra Bladet, Philip Davali

Bavarian Nordic har i et fase 2-forsøg bevist, at selskabets vaccinekandidat, ABNCoV2, mod coronavirus også beskytter mod den aktuelt dominerende variant, omikron.

Det oplyser medicinalselskabet i en børsmeddelelse torsdag formiddag.

Ifølge selskabet har vaccinen vist ”en signifikant” forøgelse af neutraliserende antistoffer mod omikron-varianten hos hovedparten af testpersonerne, selvom beskyttelsen er den laveste, sammenlignet med alle tidligere varianter af coronavirus.

Bavarian Nordic fremhæver dog, at det opnåede respons er ”forbundet med høj beskyttelse”.

“Vi har nu vist en lang række immunresponser mod forskellige varianter af bekymring, inklusive omikron. Disse resultater leder os frem til hastigt at kunne igangsætte vores fase 3-forsøg og efterfølgende indsende registreringsansøgning for vaccinen,” udtaler adm. direktør Paul Chaplin i meddelelsen.

Resultaterne bygger på forsøg i mennesker, der tidligere er vaccineret med andre, mRNA- eller adenovirusbaserede vaccciner, dvs. at vaccinen er undersøgt som en boostervaccine.

Bavarian Nordic starter fase 3-studie med boostervaccine til juni

Bavarians topchef fremhæver længerevarende covid-19-beskyttelse

Yderligere fase 2-data bakker op om Bavarian Nordics coronavaccine

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu


Læs også