Lægemiddelstyrelsen stopper forsøg med covid-19-behandling

Lægemiddelstyrelsen har sat en stopper for samtlige danske forsøg med malariamidlet hydroxyklorokin som en mulig behandling af covid-19.
Det sker, efter at en større international undersøgelse har indikeret, at der ikke er gavnlig effekt af behandling med midlet, men at det tværtimod kan have alvorlige bivirkninger.
"Vi forstår til fulde, at rigtig mange håber på, at der hurtigt kan findes eller udvikles medicin, der virker mod covid-19. Resultaterne fra det nye studie viser imidlertid, at der for patientsikkerhedens skyld er brug for at holde pause med kliniske forsøg med hydroxyklorokin og få tid til at se nærmere på både virkning og bivirkninger, før man evt. kan genoptage afprøvningerne," siger Thomas Senderovitz, adm. direktør i Lægemiddelstyrelsen, i en meddelelse.
Aktuelt udføres fem forsøg i Danmark med midlet, men alle disse sættes nu på en pause - i første omgang midlertidigt, da Lægemiddelstyrelsen vil tage stilling til en eventuel genoptagelse, når sikkerheden er blevet grundigt undersøgt.
Den internationale sundhedsorganisation WHO har ligesom Lægemiddelstyrelsen suspenderet alle forsøg med lægemidlet, mens resultaterne af det internationale studie nærstuderes.