
Multinationale medicinalfirmaerne står i kø for at komme ind på det indiske marked og få del i det voksende marked for diabeteslægemidler. Men Novo Nordisk, som har været på det indiske insulinmarkedet i 75 år, er ikke bekymret, rapporterer journalist fra CNBC-TV18 Archana Shukla.
Indien er hjem for 22 pct. af verdens diabetikere og et vigtigt marked for insulinproducenter. Ikke underligt, at konkurrencen er hård. Nye markedsaktører som Eli Lily og Boehringer Ingelheim penetrerer markedet med hjælp fra eksisterende aktører.
Nuværende producenter presser produktionen og udvider deres produktportefølje. Men markedsleder Novo Nordisk, som sidder på 60 % af det indiske insulinmarkedet, er ikke bekymret.
Læs hele artiklen om udsigterne for Novo Nordisks diabetsmedicin i Indien her
Læs også:
Det globale diabetesmarked fordobles
Medtronic hjælper kunstig bugspytkirtel på vej
Topchef: Novo Nordisks værdi kan fordobles til 940 mia. kr. på 10 år